Máte dobrý nápad, ktorý by sa mohol pretvoriť na úspešný biznis? Urobili ste si podnikateľský plán, ktorý treba už len zrealizovať? Už stačí len založiť sro a môžete podnikať. Založenie sro je najčastejšie preferovaný druh podnikania. Čo potrebujete vedieť pred tým, než si ju založíte.

sro

  1. Potrebujete vybrať meno pre vašu spoločnosť / firmu. Meno by malo byť nápadité a malo by vás vystihovať. Môže to byť napríklad niečo, čo je spojené s vašou budúcou činnosťou, alebo s vami napríklad s vašim menom. Samozrejme nesmiete názvom nikoho urážať, takéto meno by vám ani nikto neschválil. Ale fantázii sa medze nekladú ako sa hovorí, čím zaujímavejšie meno tým viac pozornosti pritiahnete. Niekedy to môže byť aj dobrá reklama. Na začiatku podnikania vám každá reklama padne vhod.
  2. Potrebujete nejaké sídlo pre vašu firmu – tu si môžete zvoliť vašu domácu adresu, kde máte trvalý pobyt, alebo adresu, na ktorej vám niekto povolil pracovnú činnosť, no samozrejme treba súhlas vlastníka. Existuje aj tretia možnosť a tým je virtuálne sídlo, ktoré sa stáva čoraz viac obľúbené. Tu si platíte fiktívnu adresu, na ktorej budete mať zaregistrovanú firmu.

firma

3. Potrebné si je rozmyslieť vašu pracovnú činnosť. Ale predpokladáme, že keď ste si robili podnikateľský plán, viete čomu sa chcete venovať. Činností samozrejme môžete mať viac. Na niektoré však potrebujete oprávnenie. Zoznam voľných živností nájdete na stránke živnostenského úradu, ale aj na iných portáloch.

4. Vybrať konateľa. Ak ste sa rozhodli podnikať sám/a nie je o čom rozmýšľať, ak ste viacerí, treba si rozmyslieť, kto z vás bude konateľ. Samozrejme firma, môže mať aj viac konateľov. Treba si však rozmyslieť všetky právomoci a povinnosti, ktoré z tým idú ruka v ruke.

5. A samozrejme treba mať na založenie srp peniaze. Je potrebné okrem iných dokumentov, papierov a osvedčení, ktoré budete k založeniu potrebovať, dať počiatočný vklad 5 000€.