Keď sa povie energetická náročnosť nehnuteľnosti či budovy čo vás ako prvé napadne? Sú to práve vykurovacie zariadenia? Alebo sú to rôzne technológie ako zateplenie nehnuteľnosti, výmena okien a strechy? Alebo je to analýza spotreby energie, ktorú môžete znížiť menej častým vykurovaním miestností či menej častým ohrevom teplej vody? Energetická náročnosť nehnuteľnosti a budovy je súhrnom všetkých týchto princípov, technológií a pojmov, ktoré sú založené na používaní energií či už z hľadiska vykurovacieho zariadenie na ohrev teplej vody a vykurovanie miestnosti, ale z hľadiska straty tepla z našich miestnosti cez nekvalitné okná či nezateplenú nehnuteľnosť.

spotreba

Takisto má vplyv na energetickú náročnosť a hospodárnosť aj používanie spotrebičov, ktoré môžu byť v energetickej triede A, ale takisto energetickej triede G. Práve energetické triedy majú veľký vplyv na spotrebu energie v našej domácnosti. Nejde iba o to koľko vykurujete, ale aj o to čím vykurujete. Klasické staré elektrické kotle sa nedajú vysokou spotrebou porovnať s vysoko efektívnymi zariadeniami ako tepelné čerpadlo, ktoré využíva nízku spotrebu elektrickej energie a až 70% energie prírodnej. Málokto dokáže svoju energetickú hospodárnosť a energetickú náročnosť znížiť na minimum z vlastných poznatkov.

vykurovanie

Práve preto sú tu odborníci zo spoločnosti certifikaciabudovy.sk, ktoré sa zameriavajú na termovízne merania pomocou kamier a ktoré dokážu odhaliť miesta vašej vysokej spotreby a úniku tepla. Výsledkom je energetický certifikát, ktorý každý dostane ku svojej nehnuteľnosti či budove. Energetický certifikát vám odhalí miesta, kde môžete energiu znížiť a zefektívniť. Alebo môžete využiť energetický certifikát ku kolaudácii, kedy budete práve pri kolaudácii musieť predložiť tento typ dokladu na zdokladovanie energetickej triedy A0, ktorá je v dnešnej dobe daná legislatívou.